Nokia’nın 5G Patentlerini İhlal Eden Oppo Almanya’da Yasaklandı

Finlandiya merkezli telekom teknoloji şirketi Nokia, Çinli Oppo ve kardeş şirketi OnePlus’a karşı açtığı patent ihlal davasını kazandı. Dava sonucunda Oppo ve OnePlus markalarının Almanya’daki satış operasyonları durduruldu. Nokia’nın geliştirdiği 5G teknolojilerinni Oppo ve OnePlus tarafından lisans ücreti ödenmeden kullanıldığı tespit edildi.


Almanya’nın Mannheim kentindeki bölge mahkemesi ilk olarak temmuz ayında aldığı kararda Oppo’nun Nokia’ya ait olan uygulama patentini ihlal ettiğine karar vermişti. Açılan ikinci davada ise Nokia’nın 4G ve 5G teknolojilerini tanımlayan SEP yani standart gerekli patentleri de ihlal ettiğini tespit etti.


Oppo ve Nokia’nın 2018’de başlayan ortak patent anlaşması 2021 yılında sonra ermişti. Mahkeme kararına göre OPPO’nun patent anlaşması sona ermiş olmasına rağmen Nokia’nın patentlerini kullanmaya devam ettiği tespit edildi.


Oppo ve Nokia davasının sadece Almanya ile sınırlı olmadığı ve tüm Avrupa’da geçerli olduğu kaydediliyor.


Bu Karar Türkiye Piyasasını Etkiler mi? Türkiye’de Oppo Satışları Etkilenir mi?

Nokia’nın Türkiye pazarında halen aktif ve operatörlerle yakın çalışma içinde olan bir telekomünikasyon şirketi. Oppo ise geçen yıl Türkiye’de bir montaj tesisi kurdu ve yerli üretim etiketli cep telefonu üretiyor. Almanya’daki davanın emsal gösterilerek diğer Avrupa Birliği ülkelerinde de Oppo satışlarının durdurulacağı düşünülüyor. Türkiye gerek Gümrük Birliği gerekse de uluslararası patent sözleşmelerine taraf olduğu için bu davanın emsal gösterilerek Türkiye’de de satışın sonlandırılması söz konusu olabilir.

Oppo’nun Almanya web sitesine girildiğinde ise ürünlerin siteden kaldırıldığı ancak Oppo sahiplerinin telefonlarını kullanmaya devam edebileceği belirtiliyor.

Nokia Nasıl Para Kazanıyor?

Nokia, telekomünikasyon sektöründe çok yaygın bir patent portföyüne sahip. Bu patentler ise Avrupa’nın pek çok ülkesi başta olmak üzere tüm dünyada Nokia adına patentli durumda. Nokia tüketici tarafında ürettiği cep telefonları ile bilinse de telekom altyapısı tarafında önemli bir teknoloji geliştiricisi durumunda. Nokia’nın Samsung, Apple, Xiaomi, LG, Lenovo ve Blackberry ile lisans anlaşmaları var.

Nokia özellikle 2000’ler başında akıllı telefonlar hayatımıza girmeden önce sektörün öncü şirketlerinden biri olarak son kullanıcıya yönelik pek çok telefon üretiyordu. Ancak şirket telekom teknolojileri tarafında özellikle 4G ve 5G’nin temelini oluşturan standartlara yoğun yatırım yaptı. Bu sebeple günümüzde 4G/5G cihaz üreten pek çok şirket Nokia ile anlaşarak Nokiaya lisans ödemesi yapmak zorunda. Son Oppo davası da Nokia’nın attığı stratejik adımın önemini ortaya koyuyor.

Öte yandan şirket telefon operasyonunu Microsoft’a satmıştı. Bir dönem Microsoft’un Windows Mobile yüklü Nokia telefonları piyasadaydı. Ancak sonradan tüm operasyon Microsoft’a satılmış ve Microsoft Phone adı altında telefon satışları başlamıştı.

Ancak Microsoft, masaüstünün tersine Android ve Apple gibi bir ekosistem kuramadı ve Microsoft bir kez daha mobil telefon sektöründen çekilmek zorunda kaldı.

Nokia ise Microsoft’un piyasadan çekilmesinden sonra tekrar Nokia markası ile telefon üretimine başladı. Android tabanlı akıllı telefon üreten Nokia, kendi telefonlarına en azından kendi şirketine lisans ödemediği için bir rekabet avantajına halen sahip.