Huawei’nin Harmony OS’i Android Bazlı Çıktı

Huawei, şirkete uygulanan Amerikan yaptırımlarının bir uzantısı olarak Android ekosisteminden çıkarıltığında, Android’in Google Servisleri olmadan modern akıllı telefon ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak olduğunu düşünmüş ve kendi bağımsız işletim sistemi Harmony OS’i geliştirdiğini ve bu işletim sistemine geçeceğini açıklamıştı.

Huawei belli telefon ve tabletler için ilk Harmony OS 2.0 Beta sürümünü yayınladı. Bu sürüm Apple’ın iOS ve Google’ın Android’i gibi farklı bağımsız bir işletim sistemi gibi algılansa da temelde yine Android temelli olduğu görülüyor.

Bir geliştirici, Android’in KitKat sürümü için basit bir Merhaba Dünya uygulaması geliştirdi ve Harmony OS’de çalıştırmayı denedi. Geliştirici eski bir sisteme uygulama geliştirdiği için Android’in bir hata döneceği açıktı. Ancak Harmony OS’in döndüğü hata mesajı ile Android’in döndüğü hata neredeyse birebir aynı metni içeriyordu.

https://player.bilibili.com/player.html?aid=585643478&bvid=BV1dz4y167Lo&cid=267788021&page=1

Bir diğer testi de Android geliştiricilerinin uygulama geliştirme aşamasında cihaza bağlanıp işlemleri takip etmelerini ve bazı güncelleme, transfer gibi işlemleri yapmasını sağlayan ADB (Android Hata Ayıklama Köprüsü) sisteminin de Harmony OS’e bağlanabildiğini keşfetti.

Buradan yapılan incelemede de cihazın içindeki dosya yapılarının Android temelli olduğunu tespit etti.

Sistemin bu sürümünün Android temelli olduğu aşikar fakat Huawei Harmony’i bir Android kopyası olarak mı kullanacak yoksa yeni bir sisteme geçiş için ara bir işletim sistemi olarak mı koruyacak zaman içinde göreceğiz.