Malatya’ya Apple Store mu Geliyor?

Dün Apple’ın LinkedIn hesabını takip edenler sürpriz bir ilanla karşılaştı. İlana göre Malatya’ya açılacak yeni Apple Store için bir dizi iş ilanı açılmıştı.

Apple’ın Açtığı Yeni İlanlardan Biri

Apple, Mağaza açılışı konusunda diğer markalardan farklı bir strateji izliyor. Apple Store, Türkiye dahil sadece 25 ülkede faaliyet gösteriyor. Bu ülkelerin bir çoğunda ise tüm ülkeye yayılmıyor sadece birkaç prestijli noktada Apple Store açıyor.

Türkiye’de de İstanbul’da iki adet Apple Store var. Avrupa yakasında Zorlu Center, Asya’da ise Akasya AVM içindeki mağazalarında faaliyet gösteriyor.

Belçika ve Güney kore’de 1’er, Brezilya ve Meksika’da 2’şer mağaza ile faaliyet gösteriyor.

Çok mağazalı yapılar ise sadece Almanya, Fransa, Japonya, İtalya gibi gelişmiş ve geniş ekonomiye sahip ülkelerde bulunuyor.

Hali hazırda iki şubesi bulunan Apple’ın üçüncü şubesinin açılacak olması ülke adına önemli bir gösterge. Her ne kadar arkada yatan sebeplerden biri akıllı cihazlara olan aşırı ilgimiz olsa bile.

Üçüncü şubenin açılmasından daha çok ilgi çeken konu ise LinkedIn ilanına göre Malatya’nın seçilmiş olması.

Apple Store’un Üçüncü Şubesi Nereye Açılıyor?

Apple, sadece İstanbul’da iki şubeye sahipken bir sonraki şubenin doğal olarak Ankara ya da İzmir’e açılması beklenirdi.

Ancak ilanların Malatya’ya açılması kafa karıştırdı. Sosyo ekonomik olarak incelediğimizde 750.000 nüfusu ve Türkiye ortalamasının biraz altında kalarak iller arasında gayri safi hasılada 46. sırada olan Malatya’nın neden seçildiği cevap bulamıyor.

Ayrıca lojistik olarak da Malatya’nın ek bir özelliği bulunmuyor.

Tüm bu kriterler baz alınmış olsa bile Adana’ya açılmış bir Apple Store, Malatya’dan iki katı fazla nüfusa GSMH olarak %25 daha yüksek bir kesime ulaşmış olacaktı. Üstelik Adana’ya ulaşım imkanları daha fazla ve şehirdeki İncirlik Üssü de ayrı bir neden olabilirdi.

Böylece Malatya’da yer alan NATO varlığını da elemiş oluyoruz.

Peki Neden Malatya Apple Store Seçilmiş Olabilir?

Belki de sebebi daha derinlerde aramak gerekiyor. Malatya’yı bu kadar şehrin önüne geçirebilecek bir etken olması gerekiyor. Malatya Apple Store kararını verdiren sebep ne olabilirdi?

Bilindiği üzere Apple’ın kurucusu Steve Jobs, biyolojik olarak Suriyeli bir ailede dünyaya geldi. Onu evlatlık olarak yetiştiren üvey anne ve babası da Amerika topraklarında doğdu. Fakat üvey annesi Türkiye’den göçen bir ermeni aileden.

Ve o ailenin soy ağacına bakınca bir ipucu buluyoruz. Steve Jobs’ın üvey annesi tarafından anneannesi İzmir iken dedesi de Malatya doğumlu!

Görüldüğü üzere Steve Jobs’ın üvey annesi olan Clara Hagopyan’ın babası Luis Hagopyan 1896 Malatya, Annesi Viktorya Artinyan ise 1894 İzmir doğumlu.

Steve Jobs’ın Aile Soy Ağacı Bilgisi

Bir dönem gündeme gelen “Steve Jobs Türkmüş”, “Steve Jobs Aslında Türk” gibi söylemlerin ardında da bu gerçek yatıyor.

Belki de Steve Jobs’a bir saygı duruşu olarak gerçekten Malatya’da bir Apple Store göreceğiz.

Gelişmeleri takip ediyor olacağız.