Türkiye Cep Telefonu Üretim Üssü Oldu

Yerli Cep Telefonları Geliyor isimli yazımızda da belirttiğimiz üzere 16 Aralık 2020 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile birlikte Türkiye’de yarı demonte ürünlerin ithali ve üretimine büyük teşvikler verildi.

Bu kararın ardından pek çok cep telefonu markası Türkiye’ye yatırım kararı aldık. OPPO, Xiaomi, Samsung, TCL, Realme ve TECNO Mobile gibi markalar Türkiye’de üretim tesisi kurmak için harekete geçmişti.

Türkiye’nin global bir telefon üretim üssü olmasındaki ilk adım 10 yıl önce Huawei’nin İTÜ’de kurduğu AR-GE merkezi ile başlamıştı.

En son yatırım hamlesi ile Vivo markasından geldi. Geçtiğimiz günlerde Kocaeli’ye bağlı Gebze Güzeller OSB’de 20 milyon dolarlık yatırımlar kurulan 12.000 metrekarelik tesisin üretim kapasitesi yıllık 5 milyon adet cep telefonu.

Vivo Türkiye, fabrikada beyaz ve mavi yakalı çalışan istihdam hedeflerinin üç yıl içinde 2000 kişi olduğunu açıkladı.

Xiaomi ise 30 milyon dolarlık yatırımla iş ortağı Salcomp ile kurduğu fabrika ile sadece iç pazara değil Avrupa, Orta doğu ve Afrika pazarına da açılmayı hedefliyor. Xiaomi’nin Avcılardaki fabrikasında 700 kişi çalışırken hedefin yıl sonu itibariyle 2000 kişiye ulaşması bekleniyor.

Türkiye pazarındaki firmalardan bir diğeri ise TCL. TCL henüz 100 kişilik bir çalışan kadrosu ile üretime başladı ancak bu sayının da zaman içinde artması bekleniyor.

Oppo, Tuzla’da 12 bin m2 büyüklüğündeki fabrikasında OPPO A15s modelini üretmeye başladı. Bu ürünün ardından Reno5 Lite modeli de Oppo’nun ikinci yerli telefonu oldu.

Samsung ise Sunny markası ile bilinen Atmaca Elektronik ile üretim yapıyor. Samsung telefonlarında Türkiye’de montajlandı ibaresi yer almaya başladı.

Tecno Mobile ise 35 milyon dolarluk yatırımla 1000 kişinin istihdam edileceği Pendik fabrikasını faaliyete geçirmeye çalışıyor. Türkiye’de hali hazırda %10 pazar payı bulunan marka, zaman içinde yatırımını da arttırmayı planlıyor.

Bu markaların dışında son zamanda Realme de Türkiye’de ürettiği cihazları pazara sunmaya başladı.