Yerli Cep Telefonları Geliyor

Otomotiv sektöründe önemli bir üretim üssü olan Türkiye, cep telefonu alanında da atılım yapmaya hazırlanıyor. 2020 sona ererken pek çok farklı marka Türkiye’de üretime başlayacağını açıkladı.

Hali hazırda Vestel, General Mobile ve Reeder gibi markaların cep telefonu üretimi yaptığı Türkiye’de telefon sektörünün önemli şirketleri de üretime başlayacaklarını açıkladılar.

Önce Oppo ve Samsung’den üretim haberi gelirken en son LG ve TCL markalarının da üretime başlayacağı bildirildi. Güney Kore markası LG ile Çinli TCL üretimi Arçelik’in mevcut tesislerinde yapmak üzere Arçelik’le anlaştılar.

Kararname Sonrası Türkiye’ye Yatırım Akını Başladı

16 Aralık 2020 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, 2021 yazına kadar yarı demonte ürünlerin ithali ve üretimine olanak sağlıyordu.

Bu kararnamenin yayınının ardından Çinli Salcomp’un 2000 kişi istihdam edeceği Avcıları Ambarlı Limanı yanındaki yatırımının haberi paylaşılmıştı.

Bir diğer önemli yatırım ise diğer bir Çinli üretici Oppo’dan geliyor. Oppo ise yatırım için Anadolu yakasını tercih etti. Tuzla’da 50 milyon dolarlık yatırımla cep telefonu fabrikası kurulacak.

Samsung – Sunny İş Birliği

Samsung üretim için Sunny markasının sahibi Atmaca Elektronik ile anlaştı. Firmanın Esenyurt fabrikasında hali hazırda bazı Samsung televizyonları da üretiliyor. Atmaca ve Samsung telefonda da aynı yolu izleyecek.

Diğer koreli üretici LG ise, Çerkezköy’de Arçelik tesislerinde telefonlarını üretecek. Arçelik’in anlaştığı bir diğer firma ise aynı zamanda Alcatel telefonlarını da üreten Çinli TCL firması. TCL de birkaç aydır Arçelik fabrikasında fason olarak televizyon ürettiriyor.

Yeni Yatırımlar da Yolda

Yatırımların bu markalarla sınırlı kalmayacağı diğer markaların da sırada olduğu konuşuluyor. Çinli Vivo, kısa bir süre önce A Milli Futbol Takımı ana sponsoru olarak Türkiye piyasasına ne kadar önem verdiğini göstermişti. Vivo’nun da yatırım opsiyonlarını değerlendirdiği ve 2021 içinde yatırımı açıklayacağı bildirildi.